TIBBİ BÖLÜMLERİMİZ

 

ANESTEZİ VE REANİMASYON   

     
      Acil Servis
      Anestezi ve Reanimasyon
      Beslenme ve Diyetetik
      Check-Up
      Cildiye
      Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları
      Dahiliye
      Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon
      Genel Cerrahi
      Göz Hastalıkları
      Kadın Hastalıkları ve Doğum
      Kulak Burun Boğaz Hastalıkları
      Laboratuvar
      Nöroloji
      Ortopedi ve Travmatoloji
      Radyoloji
      Kardiyoloji
      Üroloji
 

Anestezi Öncesi Değerlendirme Nedir?

Ameliyata hazırlanan hastanın fiziki ve psikolojik durumunun değerlendirilmesiyle önceden yapılan vizitte; hastaya uygulanacak anestezi yöntemi (Genel yada Bölgesel) hakkında bilgi verilmeli, korku ve endişesi giderilmelidir. Bu değerlendirmede;


» Hastanın fiziksel durumu ile psikolojik yapısı belirlenir. Laboratuvar incelemeleriyle varsa yandaş hastalıkları tespit edilir. (Yanlış bilinen bir konu anestezi öncesi anestezik maddelere bir alerjinin olup olmadığının test ile önceden belirlenmesidir. Alerji konusu iletilmeli, durum değerlendirmesi anestezi uzmanına bırakılmalıdır.)

» Kullanılan ilaçlar ve diğer tedaviler belirlenir. Sigara kullanımı, alkol ve diğer alışkanlıklar not edilir. 

» Anestezi yapılmadan önce anestezi uzmanı doktor hasta ile tanışır ve hastanın sağlık durumu ile ilgili değerlendirmeler yapar.

» Hastanın genel sağlık durumu, varsa hastalıkları ile ilgili bilgi edinilir.

» Alerji durumu, ilaç alerjileri, ilaç kullanımı, daha önce geçirdiği ameliyatlar, bu ameliyatlar sırasında kullanılan cerrahi yöntem ve anestezi tekniği hakkında bilgi alınır.


Hastanın o anki sağlık durumu, ameliyatın ve hastanın güvenliği için çok önemlidir. Gerekirse, ameliyat öncesi var olan hastalıklar gözden geçirilir, ameliyata engel teşkil edip etmedikleri tartışılır, tedaviler yeniden düzenlenir. 

Kişinin önceden bilinen bir alerjisi varsa bunun anestezi doktoruna bildirilmesi gerekir. Özellikle ilaç alerjilerinin bilinmesi bu ilaçların ameliyat sırasında kullanılmasını ve olası bir alerjiye bağlı gelişebilecek sorunları önler. 

Hastanın kullanmakta olduğu ilaçların anestezide kullanılan ilaçlarla etkileşerek istenmeyen durumlara neden olmaması amacıyla, ameliyattan önce anestezi doktoru kontrolünde ilaç kullanımına ara verilebilir. 

Daha önceki ameliyat ve anestezi tecrübesi de bilinmelidir ve öncesinde karşılaşılan zorlukların tekrar edebileceği riskine karşı hazırlıklı olunmalıdır.


Çağrı Merkezi: 444 42 30 (Ameliyathane)


  Yapılan Uygulamalar

Uzmanlarımıza Sorun    
Akademi Meram Hastanesi
Online

Sağlık

Kozmetoloji
 
Doğum

Prostat

İleti Onayı