TIBBİ BÖLÜMLERİMİZ

 

FİZİK TEDAVİ VE REHABİLİTASYON   

     
      Acil Servis
      Anestezi ve Reanimasyon
      Beslenme ve Diyetetik
      Check-Up
      Cildiye
      Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları
      Dahiliye
      Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon
      Genel Cerrahi
      Göz Hastalıkları
      Kadın Hastalıkları ve Doğum
      Kulak Burun Boğaz Hastalıkları
      Laboratuvar
      Nöroloji
      Ortopedi ve Travmatoloji
      Radyoloji
      Kardiyoloji
      Üroloji
 

Boyun Ağrıları İçin Öneriler

Son zamanlarda en çok şikayet edilen hastalıkların başında boyun fıtığı geliyor. Boyun fıtıklar, uzman doktorlar tarafından konulan doğru bir teşhis, hasta eğitimi ve doğru bir tedaviyle artık korkulu bir rüya olmaktan çıkmıştır. Ancak ne yazık ki yanlış, yönlendirmeler, bilinçsizce yapılan tedavi ve uygulamalar hem maddi hem manevi olarak hastaya ciddi ve dönüşü olmayan zararlar verebilmektedir. 


Boyun omurlar arasında bulunan disklerde bazı şartlarda fıtıklar oluşabilir. Hareketsiz yaşam, kaslara aşırı yüklenme, bilinçsiz şekilde yapılan spor, uzun sure araba kullanma, vücuda uygun olmayan yatak, sandalye ve masa kullanımı fıtığa zemin hazırlar. Baş öne eğik olarak masa basında çalışanlar, sekreterler, öğretmenler, uzun süre bilgisayar ve telefon kullananlar, ev işleri, dikiş, nakış, temizlik, perde asma, cam silme gibi işlerle uğraşanlar risk altındadır. 


Boyun fıtığında ağrı, sadece boyunda değil bazen kürek kemiği üzerinde veya göğüs bölgesinde yoğunlaşabilir. Sinir sıkışması ile kola ve ele yayılan şiddetli ve yanıcı ağrı, uyuşma, karıncalanma, ileri olgularda da el veya kolda kas güçsüzlüğü görülebilir. Ağır boyun hareketleri, öksürme, hapşırma ile artabilir. Boyun ve omuz bölgesinde olan ve kollara yayılan her ağrı, her rahatsızlık şüphesiz boyun fıtığı demek değildir. Bu konuda yukarıdaki şikayetleri devam eden hastanın bu konunun uzmanına başvurmasında yarar vardır. Çünkü muayene bulguları gerek hastalığı saptamada, gerekse tedavinin yönlendirilmesinde oldukça önem taşımaktadır.


Bu rahatsızlığı olan kişilerin günlük yaşantısında yapması gereken bazı düzenlemeler:


» Çalışmalarınıza sık ara verin. Masada veya arabada otururken kısa aralar verip ayağa kalkın, kısa yürüme ve gerinme egzersizleri yapın.

» Çalışma koltuğunuzu ve bilgisayarımızı ayarlayın.

» Özellikle gençlerin spor faaliyetlerinde, futbolda başla yapılan vuruşlar boyun fıtığına neden olabileceğinden, kasların güçlenmesine yönelik hangi sporlan yapıp hangisinden kaçınması gerektiğini doktoruyla birlikte planlamalıdır.

» Çok sayıda veya kalın yastıkla yatmayın, televizyon izlerken kanepenin koluna başınızı dayayıp uyuya kalmayın.

» Telefonun ahizesini omuz ile boynunuzun arasına sıkıştırarak konuşmayın.

» Germe ve güçlendirme egzersizleri yapın. Omurga sağlığı için yürüyün ve yüzün.

» Ağrılarınız tamamen geçse bile egzersizlerinizi her gün düzenli olarak yapmayı ihmal etmeyin.

» Boyun fıtığı ve diğer boyun ağrısı yapan nedenler, ihmal edilmeyip tedavisi için erken davranıldığında kısa surede şikayetlerin azaldığı rahatsızlıklardır. Boyun ağrısı çekenlerin vakit geçirmeden bir fizik tedavi rehabilitasyon uzmanına başvurmaları ve onun tavsiyeleri doğrultusunda hareket etmeleri uygun olacaktır.

» Boyun ağrılarından kurtulmak için doktorunuzun ve fizyoterapistinizin size vereceği egzersiz programlarını süre ve tekrar sayılarını dikkate alarak uygulamalısınız. Bu, sizin ileride karşılaşabileceğiniz problemleri en aza indirecek ve tedaviye olan uyumunuzu artıracaktır. Egzersiz sırasında meydana gelebilecek ağrı ve diğer rahatsızlıklarda programı keserek doktorunuza veya fizyoterapistinize danışınız. Bu şartlarda egzersize devam etmek sakıncalıdır.

» Egzersiz yaparken nefesinizi tutmayın, egzersize baslarken derin bir nefes alın ve düzenli bir şekilde nefes alıp vermeye devam edin. Genel olarak egzersize başlamadan önce ılık bir duş almak, rahat kıyafetler giymek, uygun bir çalışma zemini ve saati seçmek gerekir.


Çağrı Merkezi: 444 42 30 (Fizik Tedavi & Rehabilitasyon Ünitesi)


  Yapılan Uygulamalar

Uzmanlarımıza Sorun    
Akademi Meram Hastanesi
Online

Sağlık

Kozmetoloji
 
Doğum

Prostat

İleti Onayı