TIBBİ BÖLÜMLERİMİZ

 

FİZİK TEDAVİ VE REHABİLİTASYON   

     
      Acil Servis
      Anestezi ve Reanimasyon
      Beslenme ve Diyetetik
      Check-Up
      Cildiye
      Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları
      Dahiliye
      Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon
      Genel Cerrahi
      Göz Hastalıkları
      Kadın Hastalıkları ve Doğum
      Kulak Burun Boğaz Hastalıkları
      Laboratuvar
      Nöroloji
      Ortopedi ve Travmatoloji
      Radyoloji
      Kardiyoloji
      Üroloji
 

Diz ve Ayak Ağrıları İçin Öneriler

Diz ağrılarının başlıca sebebi olan kireçlenme ya da tıbbi adıyla osteartrit en sık görülen eklem hastalığı olarak kabul ediliyor. Doğal yaslanma sürecinde eklem kıkırdağının etkilenmesiyle gelişen kireçlenme, ağrı ve eklemlerde hareket güçlüğüne neden olur. 40 yaşından sonra daha sık görülen kireçlenme sıklıkla diz, ayak bileği, kalça eklemi, bel gibi yük altında çalışan eklemlerde olsa da omuz, dirsek, el bileği, el eklemleri hatta çene ekleminde de görülebilir.


» Bu tür şikayeti olan kişiler, aşırı ve ani hareketlerden,özellikle merdiven inip çıkma, çömelme gibi dize yük bindiren aktivitelerden mümkün olduğunca kaçınılmalıdır.

» Obez hastalarda ekleme binen yük fazla olduğu için, egzersizlerde fazla zorlanılmaması gerekir.

»Hastaların yanlış hareketler yapmamaları ve eklemlerini doğru kullanmaları için eğitilmesi gerekiyor.

» Yüksek topuklu ayakkabılar eklem üzerine binen yükü artırdığı için, kireçlenmesi olan hastaların topuklu ayakkabı giymeleri de sakıncalıdır. Tabanı esnek spor ayakkabısı veya benzer ortopedik ayakkabıları tercih edin.

» Düz yolda ve dinlenerek yürüyün.

» Ağır yük taşımayın ve taşıyacağınız ağırlığı 2 elinizde eşit olarak taşıyın.

» Çok yüksek veya alçak sandalye ve koltukta oturmayın. Otururken ayaklar yere basmalı, diz ve kalça 90-100 derece bükük olmalıdır. Bacak bacak üzerine atmayın.

» Yürüyüş, ve yüzme gibi aerobik egzersizler yapmaya çalışın.

» Kilo probleminiz varsa, doktorunuzla görüşerek sağlıklı kilonuza dönmek için birlikte planlama yapın. Eklem kireçlenmesi tedavisinde ilaçlardan sonra en fazla yarar sağlanılan yöntemlerin fizik tedavi ve egzersiz olduğunu unutmayın.


Diz, kalça ve ayaklarında ağrı şikayeti olanların vakit geçirmeden bir fizik tedavi rehabilitasyon uzmanına başvurmaları ve onun tavsiyeleri doğrultusunda hareket etmeleri uygun olacaktır. Bu ağrılardan kurtulmak için doktorunuzun ve fizyoterapistinizin size vereceği egzersiz programlarını süre ve tekrar sayılarını dikkate alarak uygulamalısınız. Bu, sizin ileride karşılaşabileceğiniz problemleri en aza indirecek ve tedaviye olan uyumunuzu artıracaktır. Egzersiz sırasında meydana gelebilecek ağrı ve diğer rahatsızlıklarda programı keserek doktorunuza veya fizyoterapistinize danışınız. Bu şartlarda egzersize devam etmek sakıncalıdır.


Egzersiz yaparken nefesinizi tutmayın, egzersize başlarken derin bir nefes alın ve düzenli bir şekilde nefes alıp vermeye devam edin. Genel olarak egzersize başlamadan önce ılık bir duş almak, rahat kıyafetler giymek, uygun bir çalışma zemini ve saati seçmek gerekir.


Çağrı Merkezi: 444 42 30 (Fizik Tedavi & Rehabilitasyon Ünitesi)


  Yapılan Uygulamalar

Uzmanlarımıza Sorun    
Akademi Meram Hastanesi
Online

Sağlık

Kozmetoloji
 
Doğum

Prostat

İleti Onayı