TIBBİ BÖLÜMLERİMİZ

 

GENEL CERRAHİ   

     
      Acil Servis
      Anestezi ve Reanimasyon
      Beslenme ve Diyetetik
      Check-Up
      Cildiye
      Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları
      Dahiliye
      Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon
      Genel Cerrahi
      Göz Hastalıkları
      Kadın Hastalıkları ve Doğum
      Kulak Burun Boğaz Hastalıkları
      Laboratuvar
      Nöroloji
      Ortopedi ve Travmatoloji
      Radyoloji
      Kardiyoloji
      Üroloji
 

Endoskopi

ENDOSKOPİ Nedir?


Endoskopi mide ve benzeri iç organların iç kısımlarının gelişmiş optik cihazlarla doğrudan görüntülenerek incelenmesi işlemidir.


Endoskopik İşlem Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler


Sürekli kullanmanız gereken çoğu ilacı (tansiyon, kalp, tiroid ilaçları gibi) Endoskopik işlemden 3 saat önce az miktarda su ile beraber alabilirsiniz. Ancak; Aspirin kullanıyorsanız işlemden en az 7 gün önce, romatizma ilaçları, demir veya vitamin ilaçları kullanıyorsanız 5 gün önce kesmelisiniz. Şeker hastalığı nedeniyle ilaç kullanıyorsanız veya kan sulandırıcı (Coumadin gibi) ilaç kullanıyorsanız, doktorunuzu bu konuda uyarmalısınız. Bu ilaçların kesilmesi gerekecektir. Eğer daha önceden kolonoskopi yapılmış ve polip çıkarılmışsa veya polip olduğu biliniyorsa; polipektomi işlemi gerekebileceğinden, kolonoskopi randevu tarihinden 5-7 gün kadar önceden aspirin, dispril, coraspin, heparin, coumadin gibi işlem sonrasında kanama nedeni olabilecek tüm ilaçlar tıbbi sakıncası yoksa alınmamalıdır.


Romatizmal kalp kapak hastalığı, geçirilmiş kalp zarı iltihabı (endokardit) veya kalp kapak değişimi ameliyatı geçirdiyseniz, endoskopi öncesi koruyucu antibiyotik kullanmanız gerekeceğinden, bu konuda endoskopi hemşiresini ve doktorunuz bilgilendiriniz.


Önceden olan kalp kapak hastalığınız veya hastalığı nedeniyle size eğer kalp pili takıldıysa (peacemaker) bu durumunuzu işlemden önce doktorunuza bildirmelisiniz. Gastroskopi ve Kolonoskopi işlemi için hastaneye gelirken, beraberinizde sizi eve bırakacak bir yakınınızın olması iyi olacaktır. "ONAM FORMU": Endoskopik işleme başlamadan önce, sizden, bu işlemi kendi isteğinizle yaptırdığınızı belgeleyen "ONAM (rıza) FORMU" nu imzalamanız istenecektir.


Çağrı Merkezi: 444 42 30 (Genel Cerrahi Kliniği)


  Yapılan Uygulamalar

Uzmanlarımıza Sorun    
Akademi Meram Hastanesi
Online

Sağlık

Kozmetoloji
 
Doğum

Prostat

İleti Onayı