TIBBİ BÖLÜMLERİMİZ

 

GENEL CERRAHİ   

     
      Acil Servis
      Anestezi ve Reanimasyon
      Beslenme ve Diyetetik
      Check-Up
      Cildiye
      Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları
      Dahiliye
      Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon
      Genel Cerrahi
      Göz Hastalıkları
      Kadın Hastalıkları ve Doğum
      Kulak Burun Boğaz Hastalıkları
      Laboratuvar
      Nöroloji
      Ortopedi ve Travmatoloji
      Radyoloji
      Kardiyoloji
      Üroloji
 

Fıtık Ameliyatı

Birçok insanın günlük yaşantısını olumsuz etkileyen Fıtık artık çok daha kolay ve hızlı bir şekilde sorun olmaktan çıkıyor. Fıtık; karın duvarındaki yırtıktan veya delikten çıkan iç organların cilt altında bir şişlik oluşturmasıdır. Fıtık nedeni olan bu şişlik zaman zaman oluşur, zaman zaman kaybolur. Ayağa kalkınca, öksürünce, ıkınma ile fıtık ortaya çıkar, sırt üstü uzanınca kaybolur. Yatınca kasık fıtığının kaybolma nedeni, fıtık kesesi içindeki organların karın içine geri dönmesidir. Fıtık kesesi içinde bu şişliği yapan iç organlar sıklıkla bağırsaklardır. Kasık fıtığının ilerleyen döneminde şişlik sürekli bir hal alır ve hasta rahatlamak için eli ile bu fıtığı içeri iter.


Karın duvarı fıtıklarının yaklaşık % 90'ı kasık fıtıklarıdır. Kasık fıtıkları daha çok erkeklerde görülür. Bazı kasık fıtıkları doğum sonrası kapanması gereken kasık kanalının kapanmaması, doğumsal çocuk fıtığı veya yaşamın ilerleyen döneminde açılması sonucu ortaya çıkar. (edinsel kasık fıtıkları) Bazı kasık fıtıkları karın adalesinin zorlanma sonucu yırtılması ile ortaya çıkarlar.


Bütün karın duvarı fıtıklarının tedavisi cerrahidir.


Fıtık ameliyatlarında Laparoskopik yöntemin tercih edilmesi hastanın günlük hayatına dönmesini kolaylaştırır.


Laparoskopik ameliyatta 3 adet küçük delikten girilerek bir ince kamera vasıtasıyla fıtık bölgesine ulaşılır ve fıtığın içi boşaltıldıktan sonra aynı açık ameliyattaki gibi yama konulur. Açık ve kapalı ameliyatta birbirinin benzeri işlemler yapılır ama açık ameliyata göre kapalı ameliyat daha konforlu ve ağrısızdır.


Ameliyat çok küçük deliklerden gerçekleştirilir. Kesinin daha kısa olması, yara komplikasyonlarını da azaltır. Ameliyat sonrası erken ve geç ağrılar, basit yara enfeksiyonu çok daha az görülür. Kesilerin küçük olması kozmetik açıdan da avantaj sağlar. Kısa bir süre sonra ameliyat kesilerinin yerini bulmak olanaksızdır. Kapalı ameliyat sırasında sağ ve sol kasık kanalını da görme imkanı vardır. Üstelik aynı deliklerden her iki tarafı da onarmak mümkündür. İki taraflı kasık fıtıklarında laparoskopik yöntem çok avantajlıdır.


Kapalı yöntem sonrası işe, sosyal yaşama ve spora dönüş çok daha hızlıdır.


Çağrı Merkezi: 444 42 30 (Genel Cerrahi Kliniği)


  Yapılan Uygulamalar

Uzmanlarımıza Sorun    
Akademi Meram Hastanesi
Online

Sağlık

Kozmetoloji
 
Doğum

Prostat

İleti Onayı