TIBBİ BÖLÜMLERİMİZ

 

GENEL CERRAHİ   

     
      Acil Servis
      Anestezi ve Reanimasyon
      Beslenme ve Diyetetik
      Check-Up
      Cildiye
      Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları
      Dahiliye
      Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon
      Genel Cerrahi
      Göz Hastalıkları
      Kadın Hastalıkları ve Doğum
      Kulak Burun Boğaz Hastalıkları
      Laboratuvar
      Nöroloji
      Ortopedi ve Travmatoloji
      Radyoloji
      Kardiyoloji
      Üroloji
 

Kolonoskopi Nedir?

Kolonoskopi nedir?


Kolonoskopi kalın bağırsağın endoskopisidir. Tüm kalın bağırsağın patolojik görüntülerini saptamak için ucu ışıklı fleksibl aletle incelenmesidir. Cihazla makattan girilerek kalın bağırsağın başlangıcına doğru ilerlenir.


Kolonoskopi Hangi Durumlarda Gereklidir?


Kabızlık sorunu,

Büyük abdestte kan görülmesi,

Uzun süreli kanlı veya kansız ishal,

Gaitada gizli kan pozitifiliği ve gastroskopide bu durumu açıklayan bir durum olmaması. 

Menopoz sonrası kadınlarda veya erkeklerde her yaşta demir eksikliği kansızlığı tespit edilmesi.


Diğer hastalıkların tanısı için; doktorunuzun izah etmekte zorluk çektiği hastalık bulguları veya laboratuvar anormallikleri varsa (izah edilemeyen karın ağrısı veya anormal kan testleri varsa) kolonoskopi istenilmektedir. Kalın bağırsak kanserinin erken tanısı ve önlenmesi için; eğer yaşınız 40-50’nin üzerindeyse her 5 senede bir kolonoskopi yaptırmalısınız. Kolonoskopiyle poliplerin bulunup çıkarılması sayesinde kalın bağırsakta kanser gelişimi önlenebilmektedir. 


Kolonoskopiye Nasıl Hazırlanılır?


İncelemenin yapılabilmesi için bağırsakların içinin boş ve temiz olması gereklidir. Bunun için 24 saat önceden bağırsaklar temizlenmeye başlanır. İçi dışkılarla dolu kirli bağırsakta inceleme ve değerlendirme yapılamaz. Temizlik işlemi bol miktarda saydam sıvılarla bağırsağın yıkanması ayrıca bağırsağı boşaltıcı ilaçların kullanımıyla olur. Kolonoskopi işleminden 24 saat önceden katı gıdaların alınması tamamen kesilmeli ve randevu zamanına kadar (eğer tıbbi sakıncası yoksa; kronik böbrek, ağır kalp ve karaciğer yetersizliği hastalıklarının varlığı gibi) minimum 8-10 litre kadar saydam sıvılar (et suyu, tavuk suyu, tanesiz çorbalar, kompostolar, gazozlar, saydam tortusuz meyve suları) tüketilmelidir. İncelemeye gelmeden bir gün önce akşam ve geleceğiniz günün sabahı bağırsakları boşaltıcı ilaç kullanmanız gereklidir.


Kolonoskopi Hazırlığı


Kolonoskopik değerlendirme yapmadan önce hastanın bağırsaklarının iyice boşaltılması ve bağırsakların tertemiz olması gereklidir. Yoksa kolonoskopik değerlendirme yeterli fayda vermez. Bunun için size verilen randevu gününden önceki gün öğlen vakti saydam sıvı gıdalar alınmaya başlanılır, katı gıda alınması (ekmek, et, sebze, meyve) durdurulur. İnceleme saatine kadar toplam 8-10 litre kadar saydam sıvılar alınmalıdır. Bunlar; et suyu, tavuk suyu, süzgeçten geçirilmiş çorbalar, komposto suları, saydam meyve suları (elma ve ananas suyu gibi); eğer şeker hastalığınız yoksa veya bol sıvı almanıza engel başka bir hastalığınız yoksa (böbrek yetmezliği gibi) 4 litre elma, 4 litre de ananas suyu olmak üzere toplam 8 litre kadar) meyve suyu almanız diyete uyumu iyice kolaylaştıracaktır. 

Ayrıca açık çay ve ıhlamur, bol miktarda su, jöle de alabilirsiniz. Bu bağırsak temizliği diyetinden başka ayrıca bağırsakları boşaltmak için doktorun verdiği ilaç alınmalı ve bu ilacın yarısı inceleme gününden önceki günün akşamı saat 21.00’de diğer yarısı da ertesi sabah 08.00’de olmak üzere TAMAMI içilmelidir. Saatleri doktor işlem saatine göre değiştirebilir. Bu ilaç eğer portakal suyuna karıştırılıp içilirse içimi daha kolay olur. İyi bir bağırsak temizliği ile değerlendirme ideal seviyede olur. İyi temizliğin kriteri, işlem öncesi tuvalete gidildiğinde temiz beyaz su geliyor olmasıdır.


Kolonoskopiden Sonra Ne Olur?


Eve gittikten sonra evde 3-4 saat kadar istirahat etmeyi planlamalısınız. İşlemden sonra, gaz şikayeti olabilir, bu nedenle gaz yapan besinlerin alınmaması gereklidir. İstirahatten sonra normal diyetinize dönerek yemek yiyebilirsiniz. İşlemden sonra eğer patoloji laboratuvarında incelenmesi için örnekler alınmışsa bunların sonuçlarını takip ediniz.


Kolonoskopi nin Faydaları


Bu işlem doktorun kalın bağırsaktaki problemleri tanımasını kolaylaştırır. Bunlardan bazıları, örneğin kanser, erkenden tanınırsa tedavisi kolaylaşır. Polip varsa işlem esnasında alınıp daha ileri işleme gerek bırakmayabilir.


Çağrı Merkezi: 444 42 30 (Genel Cerrahi Kliniği)


  Yapılan Uygulamalar

Uzmanlarımıza Sorun    
Akademi Meram Hastanesi
Online

Sağlık

Kozmetoloji
 
Doğum

Prostat

İleti Onayı