TIBBİ BÖLÜMLERİMİZ

 

KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM   

     
      Acil Servis
      Anestezi ve Reanimasyon
      Beslenme ve Diyetetik
      Check-Up
      Cildiye
      Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları
      Dahiliye
      Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon
      Genel Cerrahi
      Göz Hastalıkları
      Kadın Hastalıkları ve Doğum
      Kulak Burun Boğaz Hastalıkları
      Laboratuvar
      Nöroloji
      Ortopedi ve Travmatoloji
      Radyoloji
      Kardiyoloji
      Üroloji
 

Doğum, Evreleri ve Doğum Ağrısı

Normal doğum üç evrede gerçekleşir:


1-Açılma (Dilatasyon),

2-Bebeğin çıkışı (gerekirse öncesinde Epizyotomi açılır.),

3-Halas (Plesantanın-bebeğin eşinin çıkımı) ile doğum eylemi tamamlanır.


Doğum süresi:


Doğum süresi; ilk veya 2.-3. doğum olması, bebeğin ve annenin boyu, kilosu, çocuğun pozisyonu, kanalın anatomik yapısı, annenin ruhi durumu ve benzeri pek çok faktörlerle değişebilmekle beraber; ilk doğumda ortalama 6-9 saat; daha sonraki doğumlarda 3-5 saattir.


Doğum Ağrısı:


Doğum ağrısı, kendine has özellikleri olan çok yönlü bir ağrıdır ve genellikle çok şiddetlidir. Pek çok kadın için yaşadıkları en şiddetli ağrıdır. Doğumun birinci evresindeki ağrılar rahim kasılmaları ve rahim boynunun genişlemesi, doğum kanalı açılmasından kaynaklanır. Bu ritmik kasılmalar çeşitli biçimlerde hissedilir ve şiddetli menstruasyon (Aybaşı) sancısı gibidir. 2. evrede ise bebeğin başının doğum kanalından aşağıya inip dışarı çıkarken kasık ve kalça tabanındaki yumuşak dokuların kasılıp germesinden kaynaklanır.


Doğumun ilk safhasında hipnoz, akupunktur, TENS uygulanması ve Petidin enjeksiyonu gibi bazı yöntemler denenmektedir. Fakat bütün bunlar daha sonra yeterli olmayabilir. Doğumun sonraki evrelerinde ancak Bölgesel Anestezi yöntemleri etkilidir.


Bölgesel anestezi kişiyi uyutmadan, (şuuru açıkken) sadece ağrının oluştuğu veya iletildiği bölgenin geçici olarak uyuşturulması, o bölgedeki ağrı ve/veya hissin bir süreliğine yok edilmesidir. Normal doğumda bölgesel anestezi 3 farklı teknikle uygulanabilir. En yaygın yöntem Epidural Anestezi’ dir. 2. yöntem Spinal Anestezi’ dir. (Genellikle doğumun ilerlemiş safhalarındaki ağrı tedavisinde, çıkım öncesi şiddetli sancılarda, ıkınmayı engellemeyecek ilaçlarla uygulanır.) 3. yöntem de Kombine Spinal Epidural Anestezi’ dir. Buradaki amaç her iki yöntemin avantajlarından istifade edebilmektir.


Normal doğumda altın standart, Epidural Anestezi:


Normal doğum için en çok tercih edilen, en etkili, en güvenli ve en sık kullanılan yöntem Epidural Anestezi’ dir. Bel bölgesindeki duramater zarı etrafına (Epidural alana) ağrı kesici ilaçların enjeksiyonu ile gerçekleştirilir. Anne adayı baskıyı, dokunmayı hisseder, hatta kalkıp yürüyebilir ama ağrıyı hissetmez. Normal doğum için gerekli olan doğum sancısı, kasılmalar vardır ama rahatsız etmez.


Çağrı Merkezi: 444 42 30 (Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği)


  Yapılan Uygulamalar

Uzmanlarımıza Sorun    
Akademi Meram Hastanesi
Online

Sağlık

Kozmetoloji
 
Doğum

Prostat

İleti Onayı