TIBBİ BÖLÜMLERİMİZ

 

KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM   

     
      Acil Servis
      Anestezi ve Reanimasyon
      Beslenme ve Diyetetik
      Check-Up
      Cildiye
      Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları
      Dahiliye
      Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon
      Genel Cerrahi
      Göz Hastalıkları
      Kadın Hastalıkları ve Doğum
      Kulak Burun Boğaz Hastalıkları
      Laboratuvar
      Nöroloji
      Ortopedi ve Travmatoloji
      Radyoloji
      Kardiyoloji
      Üroloji
 

Sezeryan Nedir, Ne Zaman Gereklidir?

Sezeryan; karında açılan bir kesi aracılığıyla bebeğinizi doğurmanın operatif bir yoludur. Bazı sezeryanlar hamilelikle ilgili komplikasyonlar veya önceki sezeryanlar sebebiyle planlanır. Ancak çoğu vakada sezeryan ihtiyacı doğum başlayana kadar ortaya çıkmaz.

Neden Sezeryan?

Bazı durumlarda sezeryan normal doğuma göre daha güvenli bir yöntemdir. Doktorunuz aşağıdaki durumlarda sezeryan önerebilir;

» Doğum ilerlemiyorsa: Doğumun gecikmesi sezeryan için en genel sebeptir. Uzun saatlerdir yaşadığınız kasılmalara rağmen rahim ağzınız yeteri kadar açılmıyor olabilir. Veya bebeğin başı doğum kanalından geçmek için fazla büyük olabilir.

» Bebeğin kalp atışları az oksijen takviyesini gerektiriyorsa : Eğer bebeğiniz yeterli miktarda oksijen alamıyorsa veya doktorunuz bebeğin kalp atışlarındaki değişiklikler konusunda endişeliyse, sezeryan önerebilir.

» Bebeğin pozisyonu normal değilse : bebeğin ayakları veya kalçası başından önce doğum kanalına girerse ve doktor doğum başlamadan önce bebeğin pozisyonunu değiştiremezse, komplikasyonları önlemek amacıyla sezeryan gereklidir.

» Bebeğin kafası yanlış bir pozisyonda ise : Bebeğin çenesi önce, alnı önde veya yüzüönde iken doğum kanalına girerse, pelvise sığamayabilir, bu durumda sezeryangerekebilir.

» Çoğul hamilelik durumu varsa : Birden fazla bebeğe hamileyseniz, bir veya birden fazla bebeğin normal olmayan bir pozisyonda olması olasıdır. Bu durumda sezeryan özellikle 2. bebek için daha güvenlidir.

» Plasentada bir problem varsa : Eğer plasenta doğum başlamadan önce rahimden ayrılırsa veya plasenta rahmin girişini kaplarsa (plasenta previa) sezeryan daha güvenli bir yoldur doğum için.

» Göbek bağı ile ilgili bir problem varsa : Kordon bebeğin önünde doğum kanalına giriyorsa veya kasılmalar esnasında kordon sıkışıyorsa

» Bebeğiniz çok büyükse : Bazı bebekler normal doğum için fazla büyüktür. Bu, annede diyabet varsa tipik bir durumdur.

» Bir sağlık probleminiz varsa : Diyabet, kalp hastalığı, ciğer rahatsızlığı gibi bir sağlıksal sorununuz varsa doktorunuz doğumu erkenden tetikleyebilir, başarılı olmazsa sezeryan uygulanır.

Genital herpes veya bebek doğum kanalından geçerken ona bulaşabilecek bir rahatsızlığınız varsa da sezeryan önerilir.

» Bebeğin bir sağlık problemi varsa : Spina bifida gibi belli gelişim bozuklukları olan bebeklerin doğumunda sezeryan önerilir.

» Önceden bir sezeryan geçmişiniz varsa : Kesinin niteliğine ve diğer bazı faktörlere bağlı olarak, önceki sezeryandan sonra normal doğum yapabilirsiniz. Ancak bazı durumlarda doktorunuz tekrar sezeryan önerebilir.

Ek olarak bazı kadınlar ilk doğumlarında vajinal doğumla ortaya çıkabilecek komplikasyonlardan uzak durmak için sezeryan talep edebilirler.

Riskleri: Sezeryandan sonra iyileşme süreci normal doğumdan daha uzun sürer. Diğer tüm operasyonlar gibi sezeryanın da bazı komplikasyonlara sebep olma riski mevcuttur.


  Yapılan Uygulamalar

Uzmanlarımıza Sorun    
Akademi Meram Hastanesi
Online

Sağlık

Kozmetoloji
 
Doğum

Prostat

İleti Onayı