TIBBİ BÖLÜMLERİMİZ

 

KULAK BURUN BOĞAZ HASTALIKLARI   

     
      Acil Servis
      Anestezi ve Reanimasyon
      Beslenme ve Diyetetik
      Check-Up
      Cildiye
      Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları
      Dahiliye
      Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon
      Genel Cerrahi
      Göz Hastalıkları
      Kadın Hastalıkları ve Doğum
      Kulak Burun Boğaz Hastalıkları
      Laboratuvar
      Nöroloji
      Ortopedi ve Travmatoloji
      Radyoloji
      Kardiyoloji
      Üroloji
 

Allerjik Rinit

ALLERJİK RİNİT NEDİR?


Burun akıntısı, hapşırık ve burun kaşıntısıyla kendini gösteren allerjik rinit bir çok hastanın sıkıntı çektiği bir hastalıktır.


Belirtiler haftanın birkaç günü, yılın belirli dönemleri ya da bazı ortamlarda ortaya çıkabilir. Yapılan çalışmalar toplumun %10'dan fazlasının allerjik rinite yatkın olduğunu ortaya koymaktadır. Tanı hastanın şikayetlerinin değerlendirilmesi, muayene ve testlerle konur. Genel olarak baktığımızda mevsimsel allerjik rinit ve yıl boyu süren allerjik rinit olarak iki gruba ayrılmaktadır.


ALLERJİK RİNİT NELERDEN KAYNAKLANIR?


Allerjik rinit (saman nezlesi) bağışıklık sistemimizin yabancı bir maddeyi,vücudumuz için tehlikeli gibi algılayarak aşırı reaksiyon göstermesi nedeniyle olur. Yabancı maddeye gösterilen reaksiyon vücudumuzun bazı maddeleri salgılamasına yol açar. Sonuçta allerjik nezleye ait belirtiler kendini gösterir.Yabancı maddeler, allerjenler, solunum yolu ya da besinlerle alınabilir.Vücudumuzun an fazla tepki gösterdiği maddeler polenler, otlar, ev tozu akarları, hayvan tüyleri ve bazı besinlerdir.


TEDAVİDE NELER YAPILMALI


Korunma:

Allerjiye neden olan yabancı maddeden korunma allerjik nezlenin temel tedavi yöntemidir. Ancak bu her zaman olanaklı olmayabilir. Özellikle maddenin belirlenemediği durumlarda ya da birden çok maddenin etken olduğu durumlarda sıkıntı artar.


Gıda allerjilerinde; söz konusu gıdayı diyetten çıkarmak,

Polen alerjilerinde; polen mevsimini bilerek bahçe vb alanlardan uzak durmak, gece yatarken pencereleri kapatmak, arabalarda polen filtresi bulundurmak, sabah saatlerinde açık havaya çıkmamak


Ev tozu akarları alerjilerinde; ev ortamında nemi düşük tutmak, yatak nevresim, çarşafların 60°de yıkanması, halı, yolluk ve tüylü eşya-oyuncakların yatak odasında bulundurulmaması.


İlaç:

Tedavide önemli bir yeri vardır. Bugün için en sık kullanılan ağızdan alınan antihistaminikler ve burna sıkılarak kullanılan steroidli spreylerdir. Hem ağızdan kullanılanlar, hem de spreyler oldukça güvenlidir.


Aşı:

Aşı tedavisi hastanın bağışıklık sisteminin yabancı maddeye tepkisini normal seviyeye getirmeyi hedefler. Allerjiye neden olan madde düşük dozdan başlayarak artacak şekilde hastanın vücuduna verilir. Bu şekilde vücudun bu maddeyi tanıyarak alerjik reaksiyon göstermemesi amaçlanır. Başlangıçta haftada, sonra ayda bir olmak üzere 4-5 yıllık bir program uygulanır. Allerjik rinit tedavisinde bugün için en başarılı ve en kalıcı sonuçlara aşı tedavisiyle ulaşılmaktadır.


Çağrı Merkezi: 444 42 30


  Yapılan Uygulamalar

Uzmanlarımıza Sorun    
Akademi Meram Hastanesi
Online

Sağlık

Kozmetoloji
 
Doğum

Prostat

İleti Onayı