TIBBİ BÖLÜMLERİMİZ

 

KULAK BURUN BOĞAZ HASTALIKLARI   

     
      Acil Servis
      Anestezi ve Reanimasyon
      Beslenme ve Diyetetik
      Check-Up
      Cildiye
      Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları
      Dahiliye
      Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon
      Genel Cerrahi
      Göz Hastalıkları
      Kadın Hastalıkları ve Doğum
      Kulak Burun Boğaz Hastalıkları
      Laboratuvar
      Nöroloji
      Ortopedi ve Travmatoloji
      Radyoloji
      Kardiyoloji
      Üroloji
 

Çocuklarda İşitme Kayıpları

İşitme kaybına neden olabilecek durumlar:

Hamilelik sırasında anne kızamıkçık, viral bir enfeksiyon ya da grip geçirmiş; anne alkollü içecek tüketmiş; yeni doğanın (Doğumdan ilk 28 güne kadar) doğumdaki kilosunun 1600 gramdan düşük olması, yüz ve kulaklarının görüntüsünün farklı olması, doğumda sarılık nedeniyle kan değişimi uygulanması; yeni doğan yoğun bakım ünitesinde beş günden fazla kalması; damardan iğne ile antibiyotik alması, Menenjit geçirmesi; ailede erken yaşlarda olan veya gelişmiş, kalıcı veya ilerleyen işitme kaybı olan bir veya daha fazla birey olması. Kulaktan kanamanın olduğu veya olmadığı kafatası kırığı olan ciddi bir yaralanma geçirilmesi; 3 aydan fazla süren kulakta sıvının olduğu ve tekrarlayan bir kulak enfeksiyonu geçirilmesi.


Yukarıda sayılan bu maddeler size ve çocuğunuza uyuyorsa en kısa zamanda uzman bir hekime danışmalısınız!


Bebeklerde işitme kaybı belirtileri nelerdir?


Yenidoğan (Doğumdan 6 aya kadar) beklenmedik yüksek sesli gürültülerle irkilmiyor, hareket etmiyor, ağlamıyor veya herhangi bir şekilde tepki vermiyor; yüksek sesli gürültülerle uyanmıyor; kendiliğinden sesleri takip etmiyor; sadece sesle sakinleştirilemiyor; başını sese doğru çevirmiyor; bebek (6 aydan 12 aya kadar), sorulduğunda tanıdık kişi veya eşyaları göstermiyor; konuşma sesi çıkarmıyor ya da konuşma sesi çıkarmayı bıraktı; 12 aylıkken 'el salla', 'elini çırp' gibi basit sözleri yalnız dinlemekle anlamıyor ancak ifade, hareketlerle tamamlandığında anlayabiliyor; bebek (13 ay - 2 yaş) hafif bir sesle ilk seslenişte doğru yöne dönmüyor, çevreden gelen seslere duyarsız; ilk seslenişte cevap vermiyor; sese cevap vermiyor veya sesin nereden geldiğini anlamıyor; benzer yaştaki diğer çocuklar gibi ses çıkarmıyor ve konuşamıyor; normal ses yüksekliğinde televizyon seyretmiyor; anlama ve iletişim için kelimelerin kullanımında yeterli gelişmeyi göstermiyor.


Çocuğunuzda bu göstergelerden bir veya daha fazlası varsa işitme kaybı olabilir. Çocuğunuzu kulak muayenesi ve işitme testine götürmeniz gerekir. İşitme testi, herhangi bir yaşta veya doğumdan hemen sonra bile yapılabilir.


Çağrı Merkezi: 444 42 30 (KBB Polikliniği)


  Yapılan Uygulamalar

Uzmanlarımıza Sorun    
Akademi Meram Hastanesi
Online

Sağlık

Kozmetoloji
 
Doğum

Prostat

İleti Onayı