TIBBİ BÖLÜMLERİMİZ

 

KULAK BURUN BOĞAZ HASTALIKLARI   

     
      Genel Cerrahi
      Ortopedi ve Travmatoloji
      Kadın Hastalıkları ve Doğum
      Kulak Burun Boğaz Hastalıkları
      Üroloji
      Dahiliye
      Göz Hastalıkları
      Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları
      Nöroloji
      Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon
      Kardiyoloji
      Cildiye
      Beslenme ve Diyetetik
      Radyoloji
      Laboratuvar
      Anestezi ve Reanimasyon
      Check-Up Nedir?
 

Lazer İle Gözyaşı Kanalı Açılması

Göz yaşı kanalı tıkanıklığı nedir, nasıl tedavi edilir?


Göz yaşı, ince kanallar ile gözyaşı kesesine, oradan da gözyaşı kanalı üzerinden burun boşluğuna akar. Kanal tıkanıklığı, göz yaşının göz yüzeyinde birikmesine ve gözden dışarı taşarak yanaklardan aşağıya akmasına neden olur. Ayrıca göz yaşı kesesinin temizlenememesi nedeni ile tekrarlayan enfeksiyonlara ve sürekli devam eden çapaklanmalara neden olabilir.


Göz yaşı kanal tıkanıklıkları genellikle kanalın alt ucundaki büzüşme-daralma nedeni ile ortaya çıkmaktadır. Bu olgularda burun ile kanal arasında, göz yaşı akımını sağlayacak, yeni bir pencere açılmalıdır. Bu pencere cilt yolu ile veya burun içerisinden uygulanan ameliyatlarla açılabilmektedir. Bu ameliyatlar cilt kesisi yapılarak açıktan, burun içerisinden veya göz yaşı kanalı içerisinden lazer yardımı ile yapılabilmektedir.


Lazer ile göz yaşı kanalı ameliyatı nasıl yapılır?


Lokal veya genel anestezi altında göz yaşı kanalının ağzı genişletilerek lazer probu kanala yerleştirilir. Prob buruna doğru ilerletilir ve yan burun duvarına yaslanır. Bu noktada lazer çalıştırılır ve kanal ile burun arasında yeni bir pencere açılır. İşlem burun içerisinden endoskop ile sürekli izlenir ve pencerenin yeri ve büyüklüğü istenilen şekilde ayarlanana kadar dokular yakılarak yok edilir. Ardından kanala silikon tüp yerleştirilerek işlem sonlandırılır.


Holmium DSR Laserin diğer göz yaşı kanalı ameliyatlarına göre avantajları nelerdir?


Holmium lazer ile dakriyosistorinostomi iyi muayene edilmiş olgularda yüksek başarı oranına sahiptir. Holmium lazer sistemi ile yapılan ameliyatların en önemli avantajı estetik kusur oluşturmamasıdır. Göz yaşı kanalını içerisinden ilerletilen lazer probu ile uygulanan bu ameliyatta tıkanıklık bölgesi herhangi bir cilt kesisi yapmadan giderilebilmektedir. Bu yöntem ayrıca cerrahi süresinin kısa olması nedeni ile avantajlıdır.


Yöntemin diğer avantajları arasında, göz yaşının emiliminde etkin olan göz yaşı pompa sistemini bozmaması, Ameliyat sırası ve sonrasında kanama olmaması, hastanın çok kısa sürede işine dönebilmesi ve nüks eden tıkanıklıklara kolayca tekrar uygulanabilmesi çok önemli avantajlarıdır.


Çağrı Merkezi: 444 42 30 (KBB Kliniği)


  Yapılan Uygulamalar

Uzmanlarımıza Sorun    
Akademi Meram Hastanesi
Online

Sağlık

Kozmetoloji
 
Doğum

Prostat

İleti Onayı