TIBBİ BÖLÜMLERİMİZ

 

ORTOPEDİ VE TRAVMATOLOJİ   

     
      Acil Servis
      Anestezi ve Reanimasyon
      Beslenme ve Diyetetik
      Check-Up
      Cildiye
      Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları
      Dahiliye
      Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon
      Genel Cerrahi
      Göz Hastalıkları
      Kadın Hastalıkları ve Doğum
      Kulak Burun Boğaz Hastalıkları
      Laboratuvar
      Nöroloji
      Ortopedi ve Travmatoloji
      Radyoloji
      Kardiyoloji
      Üroloji
 

Spor Yaralanmaları

Spor Yaralanmalarının Nedenleri Nelerdir?

Esnek olamayan vücut yapısı,yaş, cinsiyet,yetersiz ve kötü antreman, yetersiz spor tekniği, eklem kısıtlılığı, kas zayıflığı, yorgunluk, psikolojik faktörler, anatomik sorunlar, aşırı yüklenme, kas sertlikleri başlıca faktörler arasındadır.


Başlıca Spor Yaralanmaları Belirtileri Nelerdir, Tedavi Yöntemleri Nasıl Uygulanır?

Kırıklar: Düşme ya da çarpmaya bağlı olarak yüklenme kapasitesi yitimi, kanama, belirgin şişme ve şiddetli ağrı sonucunda anlaşılır.Kırık bölgesine soğuk uygulanabilir ve ağızdan ağrı kesiciler verilebilir.Kırığın tespit edilmesi (atelleme) gerekmektedir.  Ancak bu işlem uzman tarafından yapılmalıdır.Tedavi sonrasında kas kitlesinin artışı için düzenli egzersizler yapılmalıdır.


Bağ zedelenmeleri: Eklemin sınırını aşabilecek her türlü hareket, bağ zedelenmelerine neden olabilir. Eklemde ağrı, iç kanama, sıvı artışı, şişme temel belirtileridir. Soğuk buz ve eklemin bandajlanması gibi ilk tedavi yöntemlerinden sonra hekime başvurulmalıdır.


Kasık zorlanması: Spor öncesi yetersiz ısınma sonucu uyluğun üst ve iç kısmında oluşabilecek şiddetli ağrılardır. Bölgeye buz ve bandaj sarımı yapıldıktan sonra 3 gün içinde söz konusu kası gerdirme gevşetme işlemine başlanabilir.


Diz eklemleri kıkırdak zedelenmeleri: Diz bükülü durumdayken eklemin zorlanması sonucu bu bölgede oluşabilecek ağrılardır. Soğuk buz ve bandaj yapıldıktan sonra acilenhekime başvurulması gerekir. Bu tip sakatlıklar genellikle Artroskopik işlemlergerektirebilir.

Kas lifi yırtığı:Yetersiz antreman sonucu oluşan batıcı, kesici tipte ağrılardır. Buz ve bandaj sarımı sonrasında hekime başvurulmalıdır.


Aşil Tendinitisi: Baldır kaslarındaki aşırı spazm sonucu topuğun üst kısmında süren ağrılardır.Ağrılı taraf tespit edilir ve zorlanmadan kaçınılır. Hekime başvurulmalıdır.Beslenme ile magnezyum alınmasıyla önlenebilir.


Aşil Tendonunun kopması: İç  travma veya ani fiziksel etki ile oluşabilecek aşırı zorlamadır. Diz-dirsek pozisyonunda, her iki ayak, muayene masasıkenarında serbest olarak sarkarken, baldır kavrama testinde sağlam tarafta,ayak parmaklarında kopan tarafta, hareket yoktur. Bu durumda mutlak cerrahi onarım gerekir.


Su toplaması: Spor malzemelerinin deri üzerinde yaptığı tahriş sonucu oluşan sıvı birikimidir. Budurumda sıvı boşaltılır, bölge de zenfekte edilir ve etkilenen alan, havageçişi sağlanacak şekilde pansuman yapılır.


Çıkıklar: Dış kökenli bir fiziksel kuvvet uygulaması sonucunda eklemi oluşturan kemik uçlarının normal pozisyonları dışında yer değiştirmeleriyle meydana gelir. Eklemeatelleme yapıp hareketsizleştirildikten sonra hekime başvurulur. Hiçbir zamançıkığı yerine koymayı denemeyiniz. Bilinçsiz zorlamalarda kemik çevresindekiyumuşak dokuların, damar ve tendonların zedelenme olasılığı vardır. Ağrısınırını aşmadan yapılan eklem hareketleri, etkilenen bölgeye hafif masaj, fizyoterapi egzersizleri ve günde birkaç defa gel uygulama, öneriler arasındadır.


Burkulmalar: Bir eklem iç ya da dış kökenli bir fiziksel etken tarafından normal hareket sınırlarının ötesinde zorlandığında eklemin bağlarının aşırı gerilmesi sonucu oluşan zedelenmelerdir. Oldukça kısa bir süreiçinde eklem çevresinde şişme ortaya çıkar. Damar zedelenmesi nedeniyle eklem çevresinde ve içinde kanama olabilir.Yeterli süre ve sıklıkla buz ve soğuk uygulanmalıdır (genellikle 1/2 -1 saatara ile 8 -10 dakika kadar ve 48 – 72 saat boyunca). Gel sürülür ve baskılıbandaj yapılır. Burkulan tarafta (örn. ayak bileği burkulması ise)  bacak yüksekte tutulur (elevasyon) ve yerçekimi etkisinden yararlanılarak şişme engellenmeye çalışılır. Sıcak duşalınmaması ve hekime danışılması önerilir.


Kas zorlanmaları(Çekmeler): Bir kas grubunun gerilme sınırının aşılması sonucu meydana gelen kas ağrılarıdır. Kas gruplarına günde birkaç kezReparil-Gel uygulanabilir. Baskılı bandaj iyileşmeyi hızlandırabilir. Sonrakibirkaç gün içinde ise zedelenen kas mümkün olduğunca sık gerdirmeegzersizleriyle esnetilmeye, yumuşatılmaya çalışılmalıdır.


Sıyrık ve kesikler: Genellikle kayma ve düşmelere bağlı olarak meydana gelen yüzeysel zedelenmeler, ağrılar, kızarıklar ve kanamalardır.Alkol içermeyen dezenfektan sıvı ile yara temizlenir. Hava akımına izin verecekbir malzeme ile yara pansumanı yapılır.


Kas ezilmesi: Sert bir cisme ya da sakatlanmaya yol açabilecek bir baskının, kasta bölgesel olarak bir doku bütünlüğü bozukluğuna neden olmasıdır. Gel ile bandajlama, günde 2-3 kez yapılır. Tedavi sonrasıağrının şiddeti azaldığında egzersizlere başlanır. Gel ve soğuk baskılı bandajile 48 saat tedavi yapılır.


  Yapılan Uygulamalar

Uzmanlarımıza Sorun    
Akademi Meram Hastanesi
Online

Sağlık

Kozmetoloji
 
Doğum

Prostat

İleti Onayı