TIBBİ BÖLÜMLERİMİZ

 

PLASTİK, REKONSTRÜKTİF VE ESTETİK CERRAHİ   

     
      Acil Servis
      Anestezi ve Reanimasyon
      Beslenme ve Diyetetik
      Check-Up
      Cildiye
      Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları
      Dahiliye
      Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon
      Genel Cerrahi
      Göz Hastalıkları
      Kadın Hastalıkları ve Doğum
      Kulak Burun Boğaz Hastalıkları
      Laboratuvar
      Nöroloji
      Ortopedi ve Travmatoloji
      Radyoloji
      Üroloji
 

Botox ile Kırışıklıkların Giderilmesi

BOTOX Nedir?


Botox®, Clostridium botulinum adlı bakteriden elde edilen bir toksindir. Gerçek hayatta oldukça tehlikeli olan bu zehir, laboratuar şartlarında saflaştırılmış ve dozaj ayarlaması yapılmış olarak ilaç haline getirilmiştir. Bu toksin; sinirlerin kasları uyarmasını sağlayan iletişimi keserek kasların kasılmasını engellemektedir. Yani kaslar üzerinde gevşetici etkiye sahiptir.


İnsan Cildi Neden Kırışır?


İnsan cildinin kırışması, daha doğru anlamda yaşlanması çeşitli nedenlerden olur. Temel bazı faktörler; genetik yapı, yer çekiminin birikimsel etkisi, çevresel şartlar ( güneş, ultraviyole ), beslenme, sigara gibi alışkanlıklardır. Bu etkenlerden bazıları değiştirilebilirken, bazılarına müdahale etmek ne yazık ki mümkün değildir.


İnsan cildindeki kırışıklıklar genel olarak iki gruba ayrılmaktadırlar.

1. Durağan kırışıklıklar (Statik krışıklıklar)

2. Hareketli Kırışıklıklar (Dinamik Kırışıklıklar)


Yüz kırışıklıklarına çare arayan kişilerin, çok fazla detay içinde boğulmadan bu farklılıkları anlaması tedavi sürecinin mantığını anlamak açısından faydalı olacaktır.Hareketli kırışıklıklar, cildimizin altındaki kas tabakasının kasılması sonucunda oluşan kırışıklıklardır. Yüzümüze; korku, kızgınlık, şaşkınlık, endişe, sevinç gibi ifadeleri veren bu kaslar kasıldığında anlık olarak oluşan bu kırışıklıklar, kas gevşediği zaman geçmektedir. Durağan kırışıklıklar ise zaman içerisinde cilt kalitesinin azalması, cilt altı dokuların hacim kaybetmesi yada yer değiştirmesi sonucu oluşan, mimik kaslarının hareketinden bağımsız olarak sürekli mevcut olan kırışıklıklardır.


Başlangıçta hareketli kırışıklık şeklinde başlayan kırışıklıklar, yüzümüzdeki mimik kaslarının hergün istemli ve istemsiz şekilde binlerce kez kasılmasıyla, cilt ve cilt altı doku kalitesinde azalmalara, incelmelere ve hacim kayıplarına neden olur. Yani bu kasılmaların olduğu bölgede cilt ve cilt altı dokusu incelir. Başlangıçta, hareketli olan kırışıklıklar, durağan kırışıklık haline gelmeye başlar.


BOTOX® Hangi Tür Kırışıklıklarda Etkilidir?


Botox ® mimik kaslarına etki etmesi nedeni ile temel olarak hareketli kırışıklıkların tedavisinde etkilidir. Kontrolsüz şekilde kasılan mimik kasları bu şekilde gevşetilebilir.


Ancak unutulmaması gereken şey, pek çok durağan kırışıklığında, hareketli kırışıklıklardan köken aldığı gerçeğidir. Bu nedenleBotox ® durağan kırışıklıkların tedavisinde, dolgu uygulamaları ile kombine de kullanılabilir.


BOTOX® Kozmetik Amaçla Genellikle Yüzün Hangi Bölgesinde Kullanılmaktadır?


Botox ® kozmetik amaçla, genellikleyüzün üst 1/3 (saç çizgisi ile burun kökü arası) ve orta 1/3 ( burun kökü ile burun tabanı arası) kısmında kullanılmaktadır. En sık kullanıldıkları yerler, burun kökündeki kırışıklıklar, kaş çatma çizgileri, alın çizgileri, göz etrafındaki kırışıklıklar ( kaz ayakları )dır. Aynı zamanda kaş düşüklüğü olan kişilerde kaşı kaldırmak için kullanılmaktadır. Nadiren aız kenarlarında aşağıya doğru olan kırışıklıklara da uygulanabilir.


BOTOX® Kimler Tarafından Uygulanır?


BOTOX® yüz gençleştirme işlemleri hakkında tecrübeli; plastik cerrahlar ve dermatologlar tarafından uygulanabilir.


BOTOX® Etkisi Kalıcı mıdır?


BOTOX® etkisi yaklaşık 6 ay kadar sürmektedir. Genellikle tekrarlayan uygulamalardan sonra 8 aya yaklaşan etki süresi uzamaları olmaktadır.


BOTOX® Uygulaması Ağrılı mıdır?


BOTOX® uygulaması yaklaşık 10 dakika süren bir uygulamadır.Botox® uygulaması özel üretilmiş çok ince uçlu enjektörlerle yapıldığı için minimal yanmaya neden olmaktadır. Bu sızıların minimum düzeyde olması için soğuk uygulaması yada lokal ağrı dindirici kremler uygulanabilir.


Bir Flakon (Şişe) BOTOX® Benim İçin Yeterli Olur mu?


Kişinin yüzündeki kırışıklıkların yoğunluğuna göre tedavi dozunun ayarlanması gerekir. Yani herkesi ihtiyacını karşılayan standart bir tedavi dozu yoktur. Ancak genellikle orta yoğunlukta kırışıklıkları olan hastalar için yarım flakon BOTOX® yeterli olmaktadır. Açılan flakonun mümkün olan en kısa zamanda tüketilmesi gerekliliğinde dolayı genellikle hastalar çift şekilde davet edilmektedirler. Siz yanınıza bir BOTOX® arkadaşı bulabileceğiniz gibi, uygulamayı yapacak olan hekiminiz de sizin için bu kişiyi bulabilir.her ne kadar bu uygulamayı tek başına yaptırabilecek olsanızda, ürün masrafınızın yarıya düşmesi açısından iki kişiye aynı flakon kullanılması ekonomik anlamda daha uygun olacaktır.


BOTOX® Markası Dışında Farklı Botulinum Toksini Kozmetik Amaçlarla Kullanılabilir mi?


Bu amaçla farklı firmalarca üretilmiş botulinum toksinleri mevcuttur. Ancak bu ürünlerin tercih edilmesini gerektirecek bir üstünlükleri mevcut değildir.


BOTOX® Uygulamasının Yan Etkileri Nelerdir?


Botoks® ehil ellerde uygulandığı zaman oldukça güvenli bir yöntemdir. Çok nadir olarak uygulama bölgesinde morluk oluşması ( kan sulandırıcı ilaç kullananlarda gözükebilir), şişlik ve göz kapağında kısmi düşüklük meydana gelmesi izlenebilir. Çok nadir gerçekleşen bu yan etkilerde kalıcı değildirler. Magazinde sık sık gündeme gelen, yüz ifadesinin kaybedildiği yönündeki bildirimler, çok büyük oranda gerçeği yansıtmamaktadır.


BOTOX® Etkileri Ne Zaman Görülmeye Başlar?


Botox® etkileri klinik anlamda 7- 14 günde görülmeye başlar. Ancak uygulama yapılan bazı kişiler 3 günden sonra yüzlerinde rahatsızlık vermeyen farklı bir his oluştuğunu ifade etmektedir.


BOTOX® Kimlere Uygulanmamalıdır?


İspatlanmış zararı bulunmamakla birlikte hamile ve emziren bayanlarda uygulama yapılmaz

Sinir kas iletisi açısındansorunlu nörolojik hastalığı bulunan hastalarda uygulanmaz

Belli ilaç gruplarını kullanan hastalarda Botoks® kullanılmamalıdır ( aminoglikozidler, streptomycin, tobramisin ve/veya gentamisin iğneleri), penisilamin, kalsiyum kanal blokerleri grubundaki kalp damar sistemi ilaçları.


BOTOX® Uygulaması Öncesi Nelere Dikkat Etmelisiniz?


?Botoks® uygulaması öncesinde tıbbi açıdan bir engel yoksa ! kan sulandırıcı ilaçların kullanımı kesilmelidir. Ancak bu tip ilaçların kesilmesi tek başına hastanın kararı değil, hekim onayını da gerektirir. Bu nedenle hem kan sulandırıcı ilaca öneren hem de botoks® uygulayacak hekim konu ile ilgili mutlaka bilgilendirilmelidir.


?Uygulamaya kısa bir süre kala alkol alınmaması uygun olacaktır.

Yukarıda belirtilen bazı ilaçlar uygulama ile etkileşebileceği için, herhangi bir ilaç kullanan hastalar mutlaka uygulama yapacak olan hekimi konu ile ilgili uyarmalıdır.


BOTOX® Uygulaması Sonrası Nelere Dikkat Etmelisiniz?


» Yüzünüzde minimal düzeyde saatler içerisinde kaybolacak olan kızarıklar, şişlikler meydana gelebilir. İşlem sonrası lütfen yüzünüzü ovalamayınız.

» İşlemden hemen sonraki saatlerde başınızın kalp seviyesine göre yüksekte kalması, başınızı herhangi bir sebeple sarkıtmamanız uygun olacaktır.

»? İlacın etkinliğini arttırmak için abartılı mimik hareketleri yapmanıza gerek yoktur.

» İşlemden sonraki 12 saatlik sürede mümkünse yüzünüzü yıkamayınız.

»? Aynı gün içerisinde alkol kullanmayınız.

» Cilt gençleştirici kozmetik prosedürlerin uygulanmasını en az üç gün ertelemeniz uygun olacaktır.


  Yapılan Uygulamalar

Uzmanlarımıza Sorun    
Akademi Meram Hastanesi
Online

Sağlık

Kozmetoloji
 
Doğum

Prostat

İleti Onayı