TIBBİ BÖLÜMLERİMİZ

 

BESLENME VE DİYETETİK   

     
      Acil Servis
      Anestezi ve Reanimasyon
      Beslenme ve Diyetetik
      Check-Up
      Cildiye
      Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları
      Dahiliye
      Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon
      Genel Cerrahi
      Göz Hastalıkları
      Kadın Hastalıkları ve Doğum
      Kulak Burun Boğaz Hastalıkları
      Laboratuvar
      Nöroloji
      Ortopedi ve Travmatoloji
      Radyoloji
      Kardiyoloji
      Üroloji
 


Pek çoğumuz beslenmeyi, açlık duygumuzu bastırmak ya da canımızın istediğini yemek-içmek olarak tanımlarız. Oysa bilimsel olarak beslenme; vücudun büyümesi, yenilenmesi ve çalışması için besin ögelerinin her birinin yaş, cinsiyet ve fiziksel aktivite durumları göz önünde bulundurularak yeterli miktarlarda alınması ve vücutta uygun şekilde kullanılmasıdır.


Sağlıklı beslenme; büyümek, gelişmek, sağlıklı ve üretken olarak uzun süre yaşamak için gerekli olan besin ögelerinin yeterli miktarda vücuda alınmasıdır. Besinlerin alınmadığı ya da gereğinden az veya çok alındığı durumlarda büyüme ve gelişmenin engellendiği, sağlığın bozulduğu bilimsel olarak ortaya konmuştur. Sağlığın temelini oluşturan yeterli ve dengeli beslenme vücudun sadece büyüme gelişmesi için değil, verimli çalışması, dış etkenlere ve hastalıklara karşı dirençli olabilmesi için de önemlidir.


Bilinçsizce yapılan diyetlerde bilgi eksikliği nedeniyle ciddi sağlık sorunlarının yaşandığı bilinmektedir. Bu nedenle dengeli ve sağlıklı beslenme konusunda toplum genelinde bilinç oluşturulmalıdır. Özellikle hızlı büyüme ve gelişme süreci olan çocukluk ve gençlik döneminde kazanılan doğru beslenme alışkanlıkları, bireylerin sağlıklı gelişim göstermeleri açısından önem taşır. Büyüme ve gelişmede; beslenme, genetik yapı, cinsiyet, çevresel ve kültürel etmenler gibi birçok faktörün etkisi vardır. Kalıtsal özellikleri ve çevresel etkenleri kontrol etmemiz her zaman mümkün olmasa da bilinçli bir beslenme ile daha sağlıklı, mutlu, verimli ve uzun bir yaşama; çocukluktan başlayan doğru beslenme alışkanlıklarını kazanarak adımımızı atabiliriz. Sadece boy uzunluğuna ve vücut ağırlığına bakarak ideal kilo hesaplamak doğru değildir. Önemli olan vücut ağırlığınızın ne kadarının yağ olduğudur. Bu nedenle en doğrusu, vücut yağ analiziniz yapıldıktan sonra vücut tipinize, yaşınıza ve cinsiyetinize göre ideal kilonuzun belirlenmesidir.


Akademi Hastanesi Beslenme ve Diyet Ünitesi’nde;

Kişinin yaşam şekli, çalışma koşulları, varolan beslenme alışkanlıkları ve sindirim sistemi sorunları hakkında bilgiler alındıktan sonra Segmenter (2 kol, 2 bacak ve gövde) yağ analizi yapılarak, biyokimyasal kan analizleri ile birleştirilir ve kişiye özel bir beslenme programı oluşturulur.


Ünitemizde ayrıca;

» Sağlıklı kilo verme ve koruma programları

» Sağlıklı kilo alma programları

» Çocukluk çağı obezitesinde sağlıklı beslenme tedavisi

» Diyabet (Şeker hastalığı), Hipertansiyon (Yüksek tansiyon), Hiperlipidemi (Kolesterol yüksekliği) ve kalp hastalıkları gibi kronik hastalıklar ile hormonal hastalıklar (Polikistik Over Sendromu, Hipotiroidi) ve kas-iskelet sistemi hastalıklarında tıbbi beslenme tedavisi

» Gebelik, emziklilik, menopoz, Osteoporoz (Kemik Erimesi) ve Kanser gibi özel durumlarda tıbbi beslenme tedavisi

» Çölyak ve Fenilketonüri gibi metabolik hastalıklarda tıbbi beslenme tedavisi uygulanmaktadır.


Kilo vermede seçeceğiniz yöntem, size sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazandırarak, uzun vadede kalıcı kilo verdirecek bir yöntem olmalıdır. Sağlıklı bir yaşama merhaba demek, dengeli beslenmek ve zinde kalmak için sizi Beslenme ve Diyet ünitemize bekliyoruz.
Akademi Meram Hastanesi
Online

Sağlık

Kozmetoloji
 
Doğum

Prostat

İleti Onayı